Her tasarımcının farklı renklerden, dokulardan ve formlardan oluşan bir yolculuğu vardır. Şendoğan Yazıcı’nın da öyle… 1974 yılında Artvin’de doğan Şendoğan Yazıcı, 1989 yılında Borçka Ticaret Lisesi’ni bitirdi, 1994’de Karadeniz Teknik Üniversitesi İşletme Bölümü’nden ayrıldı.

1997 yılında, Doğa Basım Yayın’da çalışmaya başlayarak bambaşka bir disipline, grafik tasarımına “merhaba” dedi. Grafiker, Teknik Koordinatör ve Bölüm Sorumlusu olarak görev yaptığı yayın şirketinde 5 yıl süresince; İstanbul Barosu, Türkiye Yazarlar Sendikası, Sosyal Araştırmalar Vakfı gibi kuruluşların dergi, kitap ve broşürlerini tasarladı. Burada uygulama ağırlıklı, yoğun bir tempoda çalışarak tüm grafik programlarını deneyimledi ve öğrendi.

2002 yılında Türkiye’nin önde gelen tasarımcılarından Savaş Çekiç’in tasarım ofisinde grafiker olarak görev yapmaya başladı. Bu tasarımcının yolculuğunda ilham verici ve zihin açıcı bir kilometre taşıydı. Şendoğan Yazıcı, Savaş Çekiç’in danışmanlığında; Sadun Boro: Vira Demir, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Trienal Kitabı, İbrahim Çiftçioğlu, Özdemir Altan, Neş’e Erdok gibi ressamların katalog ve kitaplarını tasarladı.

2003 yılında Herşey İletişim Hizmetleri’nde kendi tabiriyle “ilk ciddi ajans deneyimi”ni yaşadı. Farklı tasarımcılarla birlikte daha yaratıcı işlere imza attı, grafik tasarımına reklam ajansı çerçevesinden yaklaştı. Türkiye İhracatçılar Meclisi, İTKİB ve İHKİB gibi ülkenin önemli kuruluşlarına hizmet verdi.

2004 yılında Graphis Matbaa’da işe başladı. Burası tasarımcının güncel teknolojik olanakları, bireysel deneyimiyle buluşturduğu adres oldu. Otomotivden eğitime, sağlıktan fotoğrafçılığa kadar farklı sektörde, onlarca şirkete hizmet verdi.

Şendoğan Yazıcı, Graphis Matbaa’dan sonra yeniden Savaş Çekiç’in yanında çalışmaya başladı. Bu dönem ona özgün bir tasarım çizgisi ve multi-disipliner bir bakış açısı kazandırdı.

Tasarımcı, 2 yıl süren Ommedya serüveninin ardından yıllarca edindiği kazanımı ve bakış açısını özel bir şirket çatısında sürdürmeye karar verdi. Grafik tasarımına başladığı yıllarda duyduğu heyecana atıfta bulunarak şirketine “Merhaba Grafik” ismini koydu.

Şendoğan Yazıcı, birkaç yıl önce İstanbul’dan ayrılarak Artvin Borçka’ya yerleşti. Ofisini Hopa’da açan ve butik bir ekiple çalışmalarını burada sürdüren tasarımcı, farklı bir coğrafyada, doğadan aldığı ilhamla yaşama yeni perspektiflerden bakmaya ve markalara bütüncül bir tasarım yaklaşımı sunmaya devam ediyor.

This is a unique website which will require a more modern browser to work!

Please upgrade today!